Mediacje gospodarcze i pracownicze
Czym są mediacje gospodarcze i pracownicze?
Mediacje gospodarcze i pracownicze dotyczą wszelkich sporów wynikających między przedsiębiorcami, pracownikami lub między przedsiębiorcą, a pracownikami. W procesie mediacyjnym skupiamy się na możliwych rozwiązaniach, które zadowolą każdą ze stron. Celem samej mediacji jest pomoc w przeprowadzeniu prawidłowej komunikacji, uzyskaniu najlepszych możliwych rezultatów i wypracowaniu ugody.
Przedmiotem mediacji gospodarczych i pracowniczych mogą być między innymi sprawy:
- nienależyte wykonanie umowy
- zaległe zapłaty
- naruszenie praw autorskich
- konflikty pracownicze
- błędy w świadectwie pracy
- wynagrodzenia
Co to jest mediacja?
Mediacja to inny sposób rozwiązywania konfliktów, alternatywny wobec postępowania sądowego. Daje możliwość spokojnej rozmowy, zrozumienia potrzeb i wypracowania rozwiązania korzystnego dla obu stron – wszystko z pomocą bezstronnej, neutralnej osoby, czyli mediatora. Mediator nie podejmuje decyzji, ale wspiera przebieg rozmów, łagodzi napięcia oraz pomaga stronom osiągnąć porozumienie, zgodnie z ich wolą.
W trakcie mediacji dążymy do spisania ugody mediacyjnej, która stanowi dokument potwierdzający ustalenia dokonane przez strony. Ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Jak przygotować się do mediacji?
Nie ma konieczności specjalnego przygotowania do mediacji – jako mediator pomogę stronom w uzyskaniu satysfakcjonującego rozwiązania. Dobrze jednak jest przemyśleć własne potrzeby i oczekiwania (Co chcę wyjaśnić? Co jest dla mnie kluczowe? Na czym mi najbardziej zależy? Czy jestem gotów na kompromis?), rozważyć różne scenariusze i propozycje rozwiązania konfliktu oraz nastawić się na współpracę i elastyczność w negocjacjach.
Jakie zasady obowiązują w mediacji?
- Dobrowolność – Udział w mediacji jest całkowicie dobrowolny. Każda ze stron decyduje, czy chce skorzystać z tej formy rozwiązania konfliktu. Z mediacji można zrezygnować na każdym etapie.
- Poufność – Wszystkie informacje ujawnione podczas mediacji objęte są tajemnicą. Mediator nie może być powołany jako świadek, chyba że obie strony zgodziłyby się na to. Oświadczenia czy propozycje złożone podczas mediacji nie mogą być później wykorzystywane w sądzie.
- Neutralność – Mediator jest neutralny względem przedmiotu sporu, nie angażuje się w konflikt ani nie narzuca swoich propozycji rozwiązań.
- Bezstronność – Mediator nie staje po żadnej stronie konfliktu. Jego rola polega na zapewnieniu równości i odpowiedniego przebiegu komunikacji, bez oceniania stron czy poszukiwania winnych.